Pozvánka na finisáž výstavy insitnej maliarky Irenky Zemaníkovej

Mesto Čadca, Dom kultúry v Čadci – Galéria Čadca a rodina autorky Vás srdečne pozývajú do Galérie Čadca na finisáž výstavy predstaviteľky insitnej tvorby na Kysuciach, maliarky Irenky Zemaníkovej.

Podujatie je venované spomienke na autorku a jej umeleckú tvorbu in memoriam.

Finisáž výstavy sa uskutoční dňa 17. mája 2024 o 17.00 hod. v Galérii Čadca.

Irenka Zemaníková

/7. 2. 1938 Raková - 28. 2. 2024 Raková/

sa narodila 7. februára 1938 v Rakovej na Groni ako najstaršia z troch detí Anne a Šimonovi Goralkovcom. Jej detstvo poznamenalo vojnové obdobie. Po skončení základnej školy odchádza do Tatranskej Štrby, kde sa vyučila za predavačku. Na štúdium v Štrbe spomínala veľmi rada. V roku 1960 sa vydala a s manželom Valentínom Zemaníkom mali šesť detí. Pracovala v obchode u Matysa v Rakovej, neskôr v závode Tesla, v Staškove.

Svoj prvý obraz namaľovala v roku 1996 a tvorbe sa venovala až do roku 2011. Ako členka Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Kysúc, získala viacero ocenení v rámci kolektívnych i autorských výstav na Slovensku aj v zahraničí. Jedno z najvýznamnejších ocenení je z Trienále insitného umenia v roku 2010 v Novom Targu v Poľsku.

Garanti podujatia: Mesto Čadca, Dom kultúry v Čadci

Tešíme sa na stretnutie s Vami.